Działalność nierejestrowana i Paddle, czyli jak legalnie zarabiać pierwsze pieniądze w Internecie bez zakładania firmy

Kiedy zakładałem Roombelta zależało mi na uniknięciu kosztów związanych z prowadzeniem własnej działalności. Dzięki wykorzystaniu instytucji działalności nierejestrowanej mogłem bez praktycznie żadnych formalności legalnie zarabiać na swoim produkcie. Przetwarzania płatności powierzyłem firmie Paddle, która w przeciwieństwie do większości innych usługodawców tego typu, nie wymaga prowadzenia działalności gospodarczej.

Działalność nierejestrowana

Działalność nierejestrowana (tzw. "firma na próbę") to forma działalności, która nie wymaga zgłoszenia w CEIDG oraz opłacania składek ZUS. Jest kilka warunków, które musisz spełniać, żeby prowadzić firmę w tej formie:

  • Całkowity miesięczny przychód z Twojej działalności nie przekracza 50% kwoty minimalnego wynagrodzenia.
  • Przez ostatnie 60 miesięcy nie prowadziłeś żadnej działalności gospodarczej.
  • Na prowadzenie danej działalności nie jest wymagana koncesja, zezwolenie, licencja, czy wpis do rejestru działalności regulowanej.

Jak już wspomniałem wcześniej, takiej działalności nigdzie nie zgłaszasz, ani z tytułu jej prowadzenia nie opłacasz żadnych składek do ZUS. Musisz natomiast zapłacić podatek od uzyskanego dochodu. Należny podatek rozlicza się w ramach rozliczania podatku dochodowego do końca kwietnia kolejnego roku kalendarzowego (czyli podatek za dochody uzyskane w całym 2020 roku musisz zapłacić do końca kwietnia 2021). Przy rozliczaniu podatku dochodowego zamiast standardowego PIT-37 należy wypełnić PIT-36 i w sekcji zaznaczonej na poniższym zrzucie ekranu wpisać odpowiednie kwoty. Należny podatek płacimy dokładnie tak, jak niedopłatę podatku dochodowego.

Wycinek formularza PIT-36 z zaznaczoną sekcją dotyczącą działalności nierejestrowanej.

Skąd będziesz wiedział, jakie kwoty powinieneś tam wpisać? W ramach działalności nierejestrowanej jesteś zobowiązany do prowadzenia ewidencji sprzedaży. U mnie sprawdził się ten arkusz kalkulacyjny. Za każdym razem, kiedy otrzymywałem nową fakturę lub na moje konto wpływała płatność od Paddle, dopisywałem odpowiedni wpis do tego pliku.

Po przekroczeniu w miesiącu kalendarzowym przychodu w wysokości 50% minimalnego wynagrodzenia należy w ciągu 7 dni zarejestrować firmę. W osobnym wpisie pokażę jak u mnie przebiegał ten proces przy wsparciu księgowej z firmy inFakt.

Po więcej szczegółów dotyczących działalności nierejestrowanej odsyłam do dedykowanej strony na portalu Ministerstwa Rozwoju.

Paddle

Wprowadzając obsługę płatności trzeba zadbać nie tylko o kwestie techniczne związane ze "ściąganiem" pieniędzy z kart kredytowych użytkowników, ale też o kwestie podatkowe i prawne, które różnią się w zależności od kraju kupującego. Do tego dochodzą zwroty, zmiana poziomu subskrypcji w trakcie okresu rozliczeniowego (w przypadku Roombelta przejście z planu LITE na PRO w środku miesiąca) oraz kwestie formalne (np. wysyłanie faktur). Obsługa tego wszystkiego to nie lada wyzwanie dla osoby, która nawet nie prowadzi działalności gospodarczej.

W tym miejscu z pomocą przychodzi Paddle. Działają oni jako tzw. reseller, czyli sprzedają Twój produkt w swoim imieniu i pobierają przy tym niewielką prowizję. Jako reseller, to Paddle widnieje w historii transakcji kart kredytowych moich klientów, wysyła do nich faktury i dba o odpowiednie rozliczenie podatków w zależności od ich lokalizacji. Do piętnastego dnia każdego miesiąca otrzymuję pojedynczy przelew ze środkami, które zarobił mój produkt w miesiącu poprzedzającym (czyli np. 15 lipca na moje konto jednym przelewem trafią zyski z czerwca).

Co bardzo istotne - Paddle nie ma żadnego problemu ze współpracą z osobami nieprowadzącymi działalności gospodarczej. Dlatego, prowadząc działalność nierejestrowaną możesz jak najbardziej skorzystać z ich usług. Ponadto, nie ma opłaty stałej (Paddle zarabia potrącając kilka procent od każdej transakcji), więc tak długo jak nie będziesz zarabiał, nie będziesz też ponosił kosztów.

Minusem tego rozwiązania jest dość długi okres rozliczeniowy (jeśli klient zapłaci za Twój produkt 1 czerwca, środki otrzymasz dopiero w połowie lipca) oraz fakt, że Paddle nie realizuje przelewów na kwotę mniejszą niż $100 (jeśli Twój produkt zarabia $40 miesięcznie, to będziesz mógł je wypłacić dopiero po 3 miesiącach). W przypadku mojego produktu (stałe i przewidywalne przychody większe niż $100 miesięcznie) te wady nie mają żadnego znaczenia.

Jeśli chodzi o zalety to są nimi głównie:

  • Duże możliwości - obsługa subskrypcji (kilka planów i migracja klientów między planami), płatności jednorazowych, wersji trial itd.
  • Łatwość integracji i bardzo dobra dokumentacja - w przypadku Roombelta wprowadzenie wersji płatnej zajęło mi tylko dwa wieczory.
  • Brak konieczności prowadzenia działalności gospodarczej.
  • Wysokiej jakości support - kontaktowałem się z nimi wielokrotnie i zawsze byłem zadowolony zarówno z czasu, jak i jakości obsługi.

Po ponad roku od wprowadzenia płatnej wersji Roombelta mogę zdecydowanie polecić tę usługę. Jeśli chcesz zobaczyć jak wygląda integracja od strony technicznej, rzuć okiem na ich dokumentację.

Continue reading

Zapisz się na newsletter

Dalsze losy Roombelta wprost na Twoją skrzynkę pocztową.

Jeśli ciekawi Cię, jak dalej potoczy się historia mojego produktu zapisz się na newsletter.
Bez spamu!